PIOSENKI GEORGES’A MOUSTAKIEGO W WYKONANIU ZESPOŁU „PIĄTY DZIEŃ”

Podczas festiwalu „Otwarte Ogrody” mogliśmy wysłuchać koncertu zespołu „Piąty Dzień”, który przedstawił nam twórczość Georges’a Moustakiego. Zespół tworzy grupa przyjaciół zauroczonych piosenką literacką, próbująca walczyć z poglądem, iż słuchaczom podobają się przede wszystkim utwory, które są im już znane. Piosenki Georges’a Moustakiego to ich szósty, najnowszy program.

Georges Moustaki  (ur. 3 maja 1934 w Aleksandrii, zm. 23 maja 2013 w Nicei) – francuski piosenkarzkompozytor włosko-grecko-żydowskiego pochodzenia. Najbardziej znany z romantycznych piosenek. Pisał dla takich artystów jak: Édith Piaf (m.in. “Milord”), Dalida, Françoise Hardy, Monique Andrée Serf występującej pod pseudonimem Barbara, Brigitte Fontaine, Herbert Pagani, France Gall i Cindy Daniel. Sam również wykonywał swoje utwory.

Jego rodzice Sara i Nessim Moustaki pochodzili z wyspy Korfu w Grecji ze społeczności włoskich Żydów, ale przenieśli się do Aleksandrii w Egipcie. Mieli księgarnię w kosmopolitycznym mieście, gdzie wiele wspólnot mieszkało razem. W domu rodzinnym wszyscy mówili po włosku bo ciotka Giuseppe kategorycznie odmówiła posługiwania się greckim. Na ulicy dzieci mówiły po arabsku. W szkole młody Moustaki nauczył się francuskiego. Jego rodzice byli bardzo przywiązani do kultury francuskiej i razem z jego siostrami posłali go do szkoły francuskiej.

Jako młody chłopiec bardzo interesował się literaturą francuską i śpiewem. Moustaki wyjechał do Paryża w 1951 roku, gdzie zainspirowany przez młodego wówczas Georges’a Brassensa zmienił na jego cześć imię na Georges Moustaki.

Moustaki śpiewał piosenki w języku francuskim, włoskim, greckim, portugalskim, hiszpańskim, angielskim, hebrajskim i arabskim.

Źródło: wikipedia.org

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Reklamy