III FESTIWAL FILMOWY ŚWIAT MAKLAKA I JEGO PRZYJACIÓŁ

„Człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać” – mówi w kultowym filmie „Wniebowzięci” Zdzisław Maklakiewicz. Oderwij się z nami i odleć w świat filmu!


Pierwszy weekend wakacji w Konstancinie-Jeziornie upłynie pod znakiem kina. Festiwal Filmowy Świat Maklaka i Jego Przyjaciół, jest poświęcony popularyzacji dokonań artystycznych Zdzisława Maklakiewicza – aktora, twórcy scenariuszy – ikony polskiego filmu. Równolegle w czasie trwania Festiwalu prezentowane będą filmy z jego udziałem oraz prace konkursowe – obrazy przygotowane przez młodych twórców kina w ramach konkursu filmowego. W tym roku do konkursu zostały zgłoszone aż 62 produkcje.

Szczególnie cieszy nas zainteresowanie konkursem. To rekord, który pokazuje, że kino się nie starzeje. Styl opowiadania i refleksje potrafią być ponadczasowe. Tak właśnie jest
w przypadku filmów Zdzisława Maklakiewicza, wytrawnego i sarkastycznego zarazem obserwatora rzeczywistości. Młodzi Twórcy, potrafiący wnikliwie i krytycznie obserwować świat, chcą się wypowiedzieć. Szukamy wśród nich więc takich, którym nie jest obce opowiadanie o tym świecie przez pryzmat życzliwości, humoru, dystansu z nutą ironii
” – mówi Edyta Markiewicz-Brzozowska,
Dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury i pomysłodawczyni Festiwalu. Demokratyczne zasady udziału w konkursie dają równe szanse wypowiedzi: amatorom, twórcom kina niezależnego, jak i profesjonalistom. Szczegóły konkursu na stronie www.festiwalmaklaka.pl.

W roli głównej pozostaje jednak Zdzisław Maklakiewicz, któremu największą rozpoznawalność przyniosły prezentowane w tej edycji Festiwalu filmy:  „Wniebowzięci” i „Jak to się robi”. W sobotę w Hugonówce wystartujemy z pokazem filmów Studia Munka, by następnie zaprezentować twórczość przyjaciół Maklaka: Janusza Kondratiuka i Andrzeja Kondratiuka. Nie zabraknie również spotkań, w trakcie których kinomani będą mieli szansę poznać twórców kina, aktorów i autorów literatury opowiadającej o kinie. Gościem specjalnym w sobotę będzie aktorka Iga Cembrzyńska, która wystąpiła m.in. z Maklakiem w filmie „Jak to się robi”. Kulminacyjnym i jednocześnie ulubionym elementem festiwalu jest Kino Letnie, do którego zaprosimy w sobotni wieczór na dwa seanse. Pierwszy dzień zakończymy projekcją filmu „Wnieobowzięci”, by poszybować ku gwiazdom, bo jak mawiał Zdzisław Maklakiewicz „Człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać”. A letni czerwcowy wieczór idealnie się przecież do tego nadaje. Po sobotnich uniesieniach drugi dzień Festiwalu (niedziela) rozpoczniemy w samo południe od prezentacji wyróżnionych filmów konkursowych. Następnie widzowie zobaczą dwa filmy Andrzeja Kondratiuka „Pamiętnik filmowy Andrzeja Kondratiuka” i „Jak pies z kotem”. Tego dnia odbędzie się spotkanie z reżyserem i wybitnym aktorem Olgierdem Łukaszewiczem.

Galę wręczenia nagród Festiwalu Filmowego Świat Maklaka i Jego Przyjaciół uświetni koncert muzyki filmowej Krzysztofa Komedy. Z okazji 50. rocznicy jego śmierci wspaniała pianistka Lena Ledoff specjalnie dla Was zaaranżuje mniej znane utwory Komedy, które tworzą oprawę muzyczną filmów prezentowanych podczas Festiwalu.

PROGRAM

DZIEŃ 1

Sobota (29 czerwca)

12:00   Pokaz filmów Studia Munka oraz filmów konkursowych

16:00   Blok filmów Janusz Kondratiuka i Andrzeja Kondratiuka – PRZYJACIELE     MAKLAKIEWICZA: „Pies”, „Jak to się robi”, „Głos”, „Gwiezdny Pył”, „Ssaki”.

20:00    Spotkanie „Za ekranem”, którego gośćmi będą:

 • Janusz Kłosiński – Józio śpiewak z „Rejsu”, występujący również
  w „Jak pies z kotem” . Autor filmów niezwykłych, zwycięzca konkursu literackiego.
 • Maciej Łuczak – autor, wydanych przez Prószyński i S-ka książek:
  „Rejs, czyli szczególnie nie chodzę na polskie filmy”,
  „Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę”,
  „Miś, czyli rzecz o Stanisławie Barei”.
 • Gość specjalny: Iga Cembrzyńska – aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka filmowe i piosenkarka. Żona Andrzeja Kondratiuka. 

21:30   KINO POD CHMURKĄ: „Złote runo”, „Wniebowzięci”.

DZIEŃ 2

Niedziela (30 czerwca)

11:00   Pokaz filmów konkursowych

14:30   Pokaz filmu „Pamiętnik filmowy Andrzeja Kondratiuka” (61 min)

16:00   Pokaz filmu „Jak pies z kotem” (102 min)

17:45   Spotkanie z Januszem Kondratiukiem i Olgierdem Łukaszewiczem

20:00   Gala wręczenia nagród i koncert muzyki filmowej Krzysztofa Komedy.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Konstancinie-Jeziornie, na terenie Parku Zdrojowego w willi Hugonówka przy ul. Mostowej 15, w której mieści się Konstanciński Dom Kultury. Miłośnicy kina w trakcie Festiwalu mają do dyspozycji salę kinową, altanę w której urządzone będzie Kino Letnie
(z leżakami i food-truckami), by w tak sprzyjających okolicznościach przyrody celebrować chwilę. Jak potrafił to robić Zdzisław Maklakiewicz, bohater Festiwalu
i doskonały obserwator życia.

WAŻNE LINKI:
www.festiwalmaklaka.pl  
www.konstancinskidomkultury.pl
www.facebook.com/swiatmaklaka  

Udostępnij

Dodaj komentarz